Systemy CMS pozwalające pozycjonować!

WordPress

system CMS

System WordPress jest jednym z bardziej popularnych systemów do zarządzania treścią. Początkowo zaprojektowany z myślą o prowadzeniu blogów, jednak w późniejszym czasie został on rozwinięty o dodatkowe funkcjonalności i obecnie przeszło 30% serwisów dostępnych w Internecie działa na WordPressie. System ten posiada tysiące wtyczek oraz gotowych szablonów, które mogą być stosowane przez każdego użytkownika.

Plusy

 • łatwość w instalacji i obsłudze, dzięki czemu użytkownik, który nie jest osobą techniczną, z pewnością poradzi sobie z konfiguracją serwisu,
 • dostępność wsparcia technicznego oraz dużej społeczności na forach dyskusyjnych,
 • duża liczba wtyczek, gdzie większość udostępniana jest bez dodatkowych opłat, dzięki czemu system wzbogacany jest o dodatkowe funkcjonalności,
 • duży wybór szablonów graficznych, zarówno darmowych i płatnych.

Minusy

 • starsze wersje wtyczek mogą nie być kompatybilne z nowszymi aktualizacjami systemu,
 • zabezpieczenie strony na WordPressie przed atakami hackerskimi wymaga od użytkownika bieżącego aktualizowania wtyczek oraz wersji systemu,
 • duża liczba zainstalowanych wtyczek może wpływać negatywnie na wydajność serwisu.

WordPress a pozycjonowanie

Dostępne systemy zarządzania treścią bywają ograniczone jeśli chodzi o ich przystosowanie pod kątem SEO. Jak jest w przypadku WordPressa?

W przypadku optymalizacji serwisu pod kątem wyszukiwarek istotną kwestią są dostępne treści w serwisie. System WordPress daje możliwość prostego i intuicyjnego dodawania opisów na stronę. Podczas wstawiania treści, użytkownik mam możliwość m.in. wybrania kategorii nadrzędnych czy ustawienia tzw. „przyjaznych linków”, dzięki czemu nawigacja w serwisie ma szansę być optymalna.

Jak już wspomniano na początku, system WordPress zapewnia użytkownika w potężną bazę wtyczek, które są przydane podczas optymalizacji witryny. Jedną z popularniejszych jest wtyczka Yoast SEO, która wspomaga skuteczne pozycjonowanie stron internetowych. Posiada ona sporą liczbę funkcji, nie tylko dla całego serwisu, ale również indywidualnie dla każdej podstrony.

Wtyczka Yoast SEO

 • daje możliwość ustawienia dedykowanych znaczników meta title oraz meta description,
 • posiada możliwość ustawienia znacznika meta robots oraz kanonicznych adresów URL,
 • umożliwia wdrożenie nawigacji okruszkowej (ang. breadcrumb),
 • posiada przydatną funkcjonalność jaką jest automatyczne generowanie sitemapy.

Mimo sporej ilości funkcji, którą oferują wtyczki SEO dla WordPressa, niektóre zmiany optymalizacyjne, wymagające modyfikacji kodu źródłowego, mogą być problematyczne dla osób, które nie mają wiedzy z zakresu programowania. W takim wypadku stronę należy oddać w ręce profesjonalistów, którzy nie tylko zajmą się wprowadzaniem istotnych zmian, ale również odpowiednio dostosują serwis do wymagań wyszukiwarek.

Dołącz do 1+ miliona ludzi

Wykorzystuj przyjazne i zaufane systemy CMS, wspieraj swoje pozycjonowanie! Zdobywaj najwyższe pozycje i nowych klientów. Pamiętaj, że wybór dobrego CMS to podstawa dobrej strategii SEO.