Systemy CMS pozwalające pozycjonować!

Joomla!

system CMS

Joomla! jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS. Jako rozwiązanie open source jest skryptem stale rozwijanym, co zaowocowało pojawieniem się już kilkunastu wersji stabilnych (ostatnia wersja jest opatrzona numerem 3.8.5, dane na dzień 06.02.2018). Dodatkowo szacuje się, iż najnowsza wersja posiada około 8000 dostępnych rozszerzeń dostępnych w oficjalnym repozytorium Joomla, co znacząco zwiększa możliwości przy tworzeniu strony internetowej w oparciu o ten system.

Joomla jest oprogramowaniem w szczególności wykorzystywanym przez małe i średnie firmy. Dzięki rozbudowanemu panelowi administracyjnemu oraz dużej liczbie darmowych dodatków, szablonów stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych systemów CMS. Na rynku istnieją również bardziej zaawansowane dodatki jak VirtueMart pozwalającego przekształcić Joomle w sklep internetowy.

Zalety

  • Szybka instalacja – system CMS Joomla jest dostępny w opcji autoinstalatora na większości popularnych hostingach. Nawet przy braku opcji na serwerze nie jest to instalacja skomplikowana. Sam proces mieści się w 3 etapach i nie powinien zająć więcej niż kilkanaście minut.
  • Aktualizacja z poziomu CMS – każdy system zarządzania treścią wymaga cyklicznej aktualizacji. W Joomla proces ten jest ograniczony do kliknięcia aktualizacji w panelu administracyjnym.
  • Pomoc techniczna – bardzo duża dostępność oficjalnych tutoriali i poradników jest ogromnym atutem. W przypadku nietypowych problemów można zwrócić się bezpośrednio do innych użytkowników o pomoc, a kontakt ułatwiają rozbudowane fora dyskusyjne zarówno w języku polskim i angielskim.
  • Darmowe wtyczki i szablony – prócz tego, iż sam w sobie system Joomla jest oprogramowaniem darmowym, w Internecie występuje spora liczba gotowych szablonów i modułów. Pozwala to w przypadku budowy prostej strony firmowej znacząco obniżyć koszt jej stworzenia.

Wady

  • Zaawansowany panel administracyjny – dla większości osób rozbudowany panel CMS to atut, w szczególności dla programistów. Jednak konieczność konfiguracji dużej liczby elementów, niekorzystnie wpływa na jego popularność wśród przeciętnych użytkowników.
  • Ograniczone możliwości dopasowania – w przypadku podstawowej wersji niestety nie mamy wpływu na większość elementów wizualnych na stronie i jesteśmy zmuszeni tylko do korzystania z parametrów przewidzianych przez CMS bądź twórcę szablonu lub modułu. Powoduje to często instalacje zbyt dużej liczby modułów w celu odnalezienie pasującego rozwiązania.
  • Wydajność – zaawansowane skrypty używane w Joomla zmuszają do zakupu serwera charakteryzującego się wysokimi parametrami pracy. Wraz z coraz bardziej zaawansowaną budową serwisu może okazać się, iż serwis ładuje się coraz wolniej co oznacza, iż wymagania w zakresie serwera również rosną.
  • Kompatybilność modułów - często występujące braki zgodności pomiędzy wtyczkami a modułami zniechęcają użytkowników. Czasami jedynym rozwiązaniem w celu zachowania kompatybilności jest zaawansowana ingerencja w kod źródłowy.

Joomla! a pozycjonowanie

Podstawowa instalacja systemu Joomla! wymaga szerokiego działania związanego z jego optymalizacją pod kątem wyszukiwarek internetowych. Niestety nie ma możliwości jej optymalizacji bez zaawansowanej znajomości konfiguracji CMS czy dostępu do plików dostępnych na serwerze. Jednym z pierwszych i podstawowych działań pozycjonerskich jest zaawansowana konfiguracja przekierowań czy uruchomienie w serwisie przyjaznych adresów URL, co nie jest łatwym zadaniem.

Istnieją narzędzia i moduły mające na celu wspomóc profesjonalne pozycjonowanie, jednak najczęściej wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów. W takim przypadku najlepiej skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się pozycjonowaniem.

Dołącz do 1+ miliona ludzi

Wykorzystuj przyjazne i zaufane systemy CMS, wspieraj swoje pozycjonowanie! Zdobywaj najwyższe pozycje i nowych klientów. Pamiętaj, że wybór dobrego CMS to podstawa dobrej strategii SEO.